Ekskursija į Vilnių

„Po keturiasdešimtųjų gegužės baigėsi geri laikai: iš pradžių karas, paskui kapituliacija, vokiečių įsiveržimas, ir mums prasidėjo kančių keliai.“ (Ana Frank)
Literatūros pamokose 8a klasės mokiniai skaitydami ir nagrinėdami kūrinius kalba apie žmogui tenkančius istorijos iššūkius, gyvenimo vertę, kas padeda išlikti žmogumi sudėtingomis gyvenimo sąlygomis, kaip kančia augina žmogų. Kad aštuntokai geriau suprastų istorinius įvykius, įsivaizduotų, ką teko išgyventi žmonėms 20 a. vidury, kovo 29 d. vyko į Vilnių, kad pasivaikščiotų buvusio Vilniaus geto gatvėmis, apsilankytų Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, išklausytų įdomių ir sukrečiančių gido pasakojimų, dalyvautų edukaciniame užsiėmime.
Dabartinėje buvusio Didžiojo žydų geto Vilniuje teritorijoje išlikę daugybė objektų, menančių tragišką Antrojo pasaulinio karo istoriją. Pasivaikščiojimą po šias atminties vietas pradėjome nuo buvusios pagrindinių Didžiojo geto vartų vietos, matėme memorialinę lentą su viso buvusio geto planu, pastatą, kuriame buvo įsikūrusi geto tarybos būstinė, veikė geto kalėjimas, sustojome skvere, kuriame yra nedidelė geto aukų atminimo aikštė ir paminklas Vilniaus gydytojui Cemachui Šabadui. Taip pat nepamiršome geto kultūriniam gyvenimui ir žmonių dvasios palaikymui reikšmingų pastatų – bibliotekos ir teatro. Ėjome gatve, kurioje iki okupacijos veikė daug žydų krautuvių, matėme dvi išlikusias jų arkas.
Pasivaikščioję buvusio Vilniaus geto gatvėmis, vykome į Okupacijų ir laisvės kovų muziejų, įsikūrusį buvusiuose KGB rūmuose. Lydimi gido ir klausydami jo pasakojimų apžiūrėjome buvusį KGB kalėjimą, susipažinome su jame kalintų žmonių būtimi ir buitimi, patirtomis kančiomis ir begalinėmis pastangomis nepasiduoti gniuždančiai tikrovei. Edukacinio užsiėmimo metu mokiniams buvo rodoma vaizdinė medžiaga, atskleidžianti žmonių patirtus išgyvenimus ir pastangas išlikti tremties sąlygomis.
Aplankyti objektai, išgirsti pasakojimai paliko mokiniams daug įspūdžių ir privertė susimąstyti. Juk autentiškas pasakojimas apie sukrečiančius istorinius įvykius padeda juos geriau suprasti.