PI diena

Sveikiname su skaičiaus π (pi) diena! Tai data, kurios mėnesio ir dienos skaitmenys atitinka pirmuosius tris skaitmenis begalinėje skaičiaus π (pi) reikšmės sekoje. Šis skaičius reiškia apskritimo ilgio ir skersmens santykį. Be jo neįsivaizduotume fizikos, geometrijos, inžinerijos mokslų, taip pat žmonės negalėtų pakilti į kosmosą.

1988 m. amerikiečių fizikas L. Shaw surengė pirmąją žinomą skaičiaus π (pi) dienos šventę. Kartu su bendraminčiais vaikščiojo apskritoje San Fransisko mokslo muziejaus „Exploratorium“ erdvėje ir vaišinosi pyragu. Tai tapo muziejaus tradicija, o 2009 m. nacionaline ir tarptautine švente.

Pi diena gali būti pažymima suvalgant apvalų pyragą, papuoštą graikiška raide π ir pi reikšmėmis.  Anglų kalba π tarimas sutampa ir su šio žodžio (angl. pie, ‘pyragas’) tarimu. Šią dieną sakomos iškilmingos kalbos skaičiaus π garbei, pabrėžiamas jo vaidmuo žmonijos gyvenime, bandoma įsivaizduoti antiutopinį pasaulį be π, sprendžiami matematiniai galvosūkiai ir mįslės, žaidžiami žaidimai.

Rudaminos „Ryto“ gimnazijos mokiniai taip pat šventė π (pi) dieną. Mokiniai kepė pyragus, sausainius su π (pi) atributika, lipdė iš sniego ar drožinėjo iš medžio π (pi) simbolį.