Ekskursija Vilniaus universitete

2018 m. lapkričio 13-ą dieną,  Rudaminos ,,Ryto” gimnazijos IIIG klasių mokiniai apsilankė Vilniaus universitete. Ekskursija prasidėjo Vilniaus universiteto bibliotekoje, kuri buvo įkurta 1570 m. Trijų aukštų bibliotekos fasadas yra  vienas seniausių VU pastatų statinių, o bronzinės bibliotekos durys skirtos pirmosios lietuviškos knygos 450-sioms metinėms paminėti. Bibliotekoje gidė papasakojo apie Vilniaus vyskupą Valerijoną Protasevičių, kuris 1569 m. pakvietė į Lietuvą Jėzuitų ordiną. 1570 m. liepos 17 d. jie įkūrė pirmąją kolegiją LDK ir biblioteką. Dalyvaudami ekskursijoje mokiniai sužinojo universiteto įkūrimo istoriją, apsilankė Pranciškaus Smuglevičiaus, Joachimo Lelevelio salėse. Taip pat moksleiviams buvo leista stačiais laiptais pakilti į Vilniaus universiteto astronomijos observatoriją, kitaip dar vadinamą Baltąja sale. Tai seniausia observatorija Rytų Europoje. Pro langą atsiveria kvapą gniaužianti panorama į Vilniaus senamiestį ir raudonus pastatų stogus. Pagrindinius universiteto rūmus supa 13 kiemelių, iš kurių gimnazistai apžiūrėjo 3 didžiausius: Didijį, Observatorijos ir M. K. Sarbievijaus kiemus. Ekskursijai baigiantis, visi buvo pakviesti į Šv. Jonų bažnyčią apžiūrėti ją garsinančių 10-ies altorių, didžiausių vargonų Lietuvoje ir prie bažnyčios esančią aukštą, barokinę varpinę.

Emija, IIIGa